Vyhledejte etapu podle zadaných parametrů:

Vyberte kritéria, která jsou pro Vás důležitá a nechte si navrhnout etapu přesně pro Vás.

Etapa IV/1: Tábor

Tábor, město se zhruba 36 tis. obyvateli, je hospodářským, správním a kulturním centrem Táborska. Historické jádro města se rozkládá na hřebeni mezi Lužnicí a středověkým rybníkem Jordán. Původní osada byla založena před rokem 1232 Vítkem z Klokot. Město a hrad založil král Přemysl Otakar II. kolem r. 1270 a nazval je Hradiště. R. 1277 bylo vypáleno rodem Vítkovců. Snad až ve 14. stol. založili Sezimové z Ústí hrad, později zvaný Kotnov. R. 1420 zde husité vybudovali město, které bylo nazváno podle biblické hory Tábor. Město bylo osídleno obyvatelstvem z opuštěného a vypáleného Sezimova Ústí. R. 1437 se Tábor stal královským městem. Staré město má charakter husitské pevnosti (úzké křivolaké uličky se zaoblenými rohy domů, dvorce a sklepy). Historické jádro města (17,4 ha) bylo v r. 1961 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Odbor KČT zde byl založen již r. 1893.

Etapa IV/2: Tábor – Dobronice u B.

Úsek z Tábora do Dobronic u Bechyně patří k nejstarším na trase. Již na konci 19. století zde byla vybudována turistická stezka. Hlubokým údolím Lužnice vede trasa po cestách s přírodním měkkým povrchem. V okolních lesích je k vidění rozmanitá fauna a flora, kolem stezky množství romantických skalních útvarů a na Lužnici jezy a peřeje.

Etapa IV/3: Dobronice u B. – Bechyně

Etapa vede z velké části zde již značně hlubokým údolím Lužnice. Řeku po obou stranách lemují krásné lesy a cestou můžeme potkat množství dramatických skalních útvarů na obou březích i uprostřed řeky. Cílové město Bechyně nás posléze přivítá vysokým železobetonovým mostem. Zde vystoupáme na skalnatý ostroh mezi Lužnicí a říčkou Smutná, na kterém se město nachází.